У 1995 році в Миколаєві було засновано Закрите акціонерне товариство «Миколаївський калійний термінал», яке згодом було реорганізовано в Товариство з обмеженою відповідальністю «Морський спеціалізований порт Ніка-Тера» – перший в Україні приватний термінал, побудований без участі державних інвестицій.

Для створення терміналу була обрана неосвоєна заболочена територія поруч із залізничною станцією «Жовтнева». На той час станція була недозавантажена і у неї були вільні потужності. Для того, щоб бути впевненим у безпеці реалізованого проекту, фахівці вирушили в місто Гамбург, в центрі якого розташовується подібний термінал, і переконалися, що будівництво калійного терміналу в Миколаєві можливо.

У 1999 році в експлуатацію був зданий причал довжиною 333 м.

У 2000 році був відкритий пункт пропуску через державний кордон для міжнародного сполучення.

У 2001 була здана перша черга залізниці – 4,2 км. В цьому ж році було завантажено перше судно. Так, 26 грудня 2001 року до терміналу під завантаження зайшло турецьке судно, яке було відправлене з 6 тис. 200 тоннами хлористого калію.

20 вересня 2002 року після першого випробування терміналу фахівці врахували виявлені недоробки, усунули їх, після чого відбулося офіційне відкриття «Миколаївського калійного терміналу».
Спочатку термінал проектувався під перевалку 1 млн 800 тис. т мінеральних добрив на рік. Але з подальшим розвитком вантажообіг збільшився до 4 млн т. Незабаром виникла необхідність перевантажувати інші види вантажів. У 2003 році було розпочато будівництво зернового комплексу.

У 2007 році внаслідок реорганізації, згідно з рішенням засновників, ЗАТ перетворено в ТОВ «МСП НІКА-ТЕРА». Це перший в Україні приватний термінал, який був побудований на порожньому місці без участі державних інвестицій.

У 2007 році в порту завершилися роботи з будівництва другого пускового комплексу для зберігання і перевантаження зернових культур, було введено в експлуатацію 12,3 га операційної акваторії, причал №3, 1200 м залізничних колій.

У 2008 році завершилося будівництво другої черги зернового комплексу, в 2009 році – причалу №10, 3000 м залізничних колій. У 2010 році була побудована якірна стоянка, почалося будівництво карбамідного комплексу, адміністративної будівлі.

У 2013-2015 рр. «Ніка-Тера» реалізувала проект з будівництва нового зернового елеватора силосного типу – побудовано 18 силосів місткістю 170 тис. т.

У 2013 році порт ввів в експлуатацію нову ділянку по перевантаженню карбаміду зі складом підлогового зберігання в 50 тис. тонн. Зараз ці потужності використовуються для роботи із зерновими культурами. Також було побудовано два морських причали: один для перевалки навалювальних і штучних вантажів, другий – для зернових культур.

У 2015 році «Ніка-Тера» продовжила вести роботи з модернізації наявних та впровадження нових технологій, розширення складських площ і вдосконалення процесів обробки вантажів.

В порту були реконструйовані системи аспірації – на старих технологіях встановлювалася нова система пилоподавлення. Тим самим покращилися умови роботи співробітників, підвищився рівень охорони навколишнього середовища і зменшилися втрати вантажу.

Крім цього, в 2015-2016 роках термінал «Ніка-Тера» провів технічне переозброєння порту, закупивши нове обладнання (навантажувачі, транспортери, пробовідбірники, пересувні стрічкові конвеєри «Telestack», мобільні грейферні перевантажувачі «Sennebogen 835» та багато іншого.

У 2016 році морський порт «Ніка-Тера» завершив масштабний проект з будівництва власної залізничної інфраструктури. Проект був реалізований в рамках комплексної Програми по збільшенню пропускної спроможності терміналу. Компанія побудувала і здала в експлуатацію 9 додаткових залізничних колій, довжиною більше 3 км, 15 стрілочних переводів та новий спеціальний ваговий комплекс.

В порту почав працювати залізничний комплекс, що включає в себе виставкові, під’їзні та внутрішні залізничні колії, загальною довжиною більше 22 км і 8 локомотивів з правом виїзду на залізничні колії «Укрзалізниці».

Також порт розширив кількість власних стоянок для автотранспорту та відкрив 4 заїзди-виїзди для рухомого залізничного складу, які забезпечують оперативне та якісне виконання вантажних операцій.

Крім цього, в 2016 році була введена в експлуатацію система очищення та сушки зернових культур, завдяки якій безпосередньо в порту допрацьовується зерно і таким чином товар наших клієнтів доводиться до експортної якості.

Морський термінал з кожним роком модернізує свою інфраструктуру та вводить в експлуатацію нову техніку, тому з 2016 року потужності порту стали дозволяти одночасно завантажувати зерновими 3 судна довжиною до 230 м, використовуючи 3 навантажувальних машини продуктивністю до 1500 т на годину.
На території порту з’явилася власна сертифікована зернова лабораторія, точність вимірювань якої становить 100%. Про це свідчать результати 7 раунду міжлабораторних порівнянь результатів вимірювань (МПР) за програмою «Фізико-хімічні показники якості зерна».

У 2017 році був введений в експлуатацію новий вантажний район (№4), спеціалізацією якого стала виключно перевалка наливних вантажів, а саме рослинної олії соняшнику та інших культур, таких як ріпак і соя. Пропускна здатність перевантажувального комплексу оцінюється в 500 тис. тонн наливних вантажів на рік, але в планах – подальше збільшення його потужностей. До олійноперевалочного комплексу входять три технологічних парки, що складаються з 18 резервуарів з обсягом одноразового роздільного або загального зберігання 33 тис. тонн.

На сьогодні ТОВ «Морський спеціалізований порт Ніка-Тера» є підприємством, яке забезпечено значними матеріальними, інтелектуальними та фінансовими ресурсами. Все це дозволяє надавати послуги на високому рівні, розвивати підприємство з дотриманням діючих норм і вимог екологічного законодавства, вирішувати соціальні питання і гідно конкурувати з іншими портами.